Preskoči na vsebino AGRFT80

Fran Žižek

Nazorjeva · Oddelek za film in televizijo · 1970

Fran Žižek (1914–2008) prevzame tečaj iz televizijske režije leta 1970, od leta 1977 je redni profesor za TV-režijo in igro.

V zborniku ob 60-letnici je zapisal:

»/…/ toda kmalu sem spoznal, da je zgolj poučevanje igralcev za nastopanje ped kamerami za ravoj novega medija povsem nezadostno. Akademija bi morala poleg TV igralcev vzgajati predvsem TV dramaturge in režiserje. Vodstvo Akademije je bilo gluho za mojo pobudo, zato sem po nekaj mesecih odšel.

Po sedmih letih premora me je nato tedanji dekan France Štiglic znova povabil, in sicer za rednega profesorja. Tokrat za vzgojo TV režiserjev in dramaturgov. Odpovedal sem torej službo na RTV ter presedlal na AGRFT.« 

Profesor zaključi tako:

»Mislim, da bi bilo koristno, če bi naša televizija začela sistematično zbirati tehtne in žgoče domače teme ter jih ponujati pisateljem v obdelavo. Tako bi nekako zajezili vdor najbolj grobe “plaže” ter ohranili nekdanjo zamisel – vzgajati gledalce v kulturne, kritične, samostojno misleče osebnosti.« 

Foto Arhiv CTF UL AGRFT

Vloga na AGRFT

  • Profesor